بر اساس نتایج نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) در ایام برگزاری بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها (۵ تا ۱۲ آبان ۱۳۹۶)، فعالان عرصه خبر، خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) را در زمینه‌های صحت و دقت خبر، بی‌طرفی در ارائه خبر، موضوعات مهم و روز، ویراستاری خبر، انعکاس دیدگاه‌های مختلف، استقلال خبری و ارائه تصویری روشن و واقعی از جامعه، بهترین خبرگزاری کشور دانسته‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا)، این مرکز در ایام برگزاری بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، اقدام به انجام نظرسنجی از فعالان عرصه خبر در خصوص خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری کرد.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، مسائل مالی خبرنگاران با کسب امتیاز ۲۲.۵ از ۱۰۰ بر اساس اولویت‌های ذکرشده از سوی فعالان عرصه خبر، به عنوان مهم‌ترین مشکل، ذکر شده است. فقدان امنیت شغلی خبرنگاران با امتیاز ۱۸.۱ از ۱۰۰ و ضعف دانش خبرنگاری در ایران با امتیاز ۸.۱ در اولویت‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند. برخوردهای جناحی با خبرگزاری­‌ها و سایت‌های خبری، عدم وجود قوانین حمایتی از خبرنگاران و خبرگزاری­‌ها، پایین بودن سرانه مطالعه در ایران و فقدان استقلال کافی برای خبرنگاران، از دیگر مسایل خبرگزاری‌ها است که در اولویت‌های بعدی اشاره شده‌اند. کمترین امتیاز نیز با ۱.۷ از ۱۰۰ به عدم تمایل مردم به پیگیری اخبار از طریق اینترنت و ۱.۸ از ۱۰۰ به عدم تناسب جرایم رسانه­‌ای با احکام صادره در دادگاه اختصاص داشته است.

بر اساس نتایج نظرسنجی ایسپا، ۶۶.۷ درصد پاسخگویان معمولاً از سایت ایسنا بازدید می‌کنند. در رتبه بعدی با اختلاف کمی ایرنا با ۶۴.۲ درصد و خبرگزاری فارس با ۵۳ درصد قرار دارد. ۴۸.۷ درصد فعالان عرصه خبر نیز از خبر آنلاین، ۴۷.۹ درصد از مهر و ۴۶.۲ درصد نیز از تسنیم بازدید دارند.

همچنین در این نظرسنجی، برترین خبرگزاری یا سایت خبری از نظر ۱۱ شاخص مورد بررسی قرار گرفت. از نظر فعالان عرصه خبر، خبرگزاری ایسنا در زمینه‌های صحت و دقت خبر، بی‌طرفی در ارائه خبر، موضوعات مهم و روز، ویراستاری خبر، انعکاس دیدگاه‌های مختلف، استقلال خبری و ارائه تصویری روشن و واقعی از جامعه، بهترین خبرگزاری کشور است.

خبرگزاری فارس نیز در زمینه‌های سرعت ارسال خبر و دسترسی به منابع دست اول، بهترین خبرگزاری انتخاب شده است. همچنین خبرگزاری مهر در تحلیل‌های دقیق و علمی و خبرگزاری تسنیم در کیفیت گرافیکی به‌عنوان بهترین خبرگزاری انتخاب شده‌اند.

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/96102614384/%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D8%B1%D8%B5%D9%87-%D8%AE%D8%A8%D8%B1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *